IAB/PwC AdEx 2014’H1

11/11/2015

W pierwszym półroczu 2014 r. wartość cyfrowej reklamy w Polsce przekroczyła 1,25 miliarda złotych. Wydatki na reklamę online wzrosły o 5,7% względem analogicznego okresu poprzedniego roku, co przekłada się na dodatkowe 67 milionów

Według badania IAB AdEx, realizowanego przez PwC, w pierwszym półroczu 2014 r. wartość cyfrowej reklamy w Polsce przekroczyła 1,25 miliarda złotych. Wydatki na reklamę online wzrosły o 5,7% względem analogicznego okresu poprzedniego roku, co przekłada się na dodatkowe 67 milionów. Prawie połowę tej wartości wypracowała reklama graficzna – będąca wciąż liderem wartości i dynamiki – głównie dzięki wideo online i reklamie mobilnej, które wciąż notują najwyższe wzrosty.

Biorąc pod uwagę podstawowy podział reklam internetowych, trzy największe formaty zanotowały wzrosty na dość zbliżonym poziomie, zaś czwarty zaliczył minimalny spadek. Najważniejszym kanałem jest nadal reklama graficzna, która utrzymała 43% udziału rosnąc w tempie 6,3% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Display zawdzięcza duży wzrost przede wszystkim wideo online (28% wzrostu rok-do-roku), które rośnie najszybciej w formacie in-stream (41% rok-do-roku). Reklama w urządzeniach mobilnych – choć jej wartość nominalna jest wciąż na stosunkowo niskim poziomie – odpowiada za 10% wzrostu wartości reklamy graficznej. Warto także zwrócić uwagę, że klasyczne formaty display, które pod względem wartości w zeszłym roku praktycznie zatrzymały się w miejscu, w pierwszym półroczu 2014 r. także notują kilkuprocentowe wzrosty.

Na kolejnym miejscu wciąż plasuje się marketing w wyszukiwarkach (SEM). Format ten utrzymał 37% udziału w torcie, dzięki dynamice na poziomie 5,8% rok do roku. Na dalszych pozycjach znalazły się ogłoszenia (15% udziału) oraz e-mail (5% tortu reklamowego online).

Biorąc pod uwagę podział branżowy, liderzy w rankingu pozostają ci sami. Największe wydatki zanotowała ponownie motoryzacja, która pozyskała 18% tortu reklamowego online. Obserwowana jest dalsza duża dynamika wydatków na odzież i dodatki (wzrost o 59%). Cieszy także zwiększanie budżetów na dobra szybkozbywalne: chemię gospodarczą (+19%) oraz napoje i alkohole (+16%).

View English version

Trendy wynikające z ostatniego badania wskazują na to, że rynek reklamy on-line ciągle ma ogromny potencjał wzrostowy. Ważna jednak jest ciągła edukacja reklamodawców, i to nie tylko tych dużych, ale również małych i średnich przedsiębiorstw. Podnosząc poziom kompetencji przedsiębiorców w obszarze reklamy interaktywnej zapewnimy, że będą mogli w pełni wykorzystywać ogromny wachlarz możliwości, jaki tkwi w tym kanale komunikacji marketingowej. Dalsze źródła dynamicznego wzrostu wydatków to między innymi – a może przede wszystkim – MŚP, które dziś w reklamie interaktywnej dopiero raczkują. Innym problemem, z którym musimy się w końcu uporać,  jest przekierowanie wydatków reklamowych do wydawców działających zgodnie z prawem, tzn. nie naruszających praw własności intelektualnej (np. legalne serwisy wideo online)

O badaniu

IAB AdEx jest cyklicznym badaniem służącym do mierzenia wydatków na reklamę internetową. Projekt realizuje IAB Polska wspólnie z PwC od 2007 roku, a jego wyniki stały się standardem rynkowym i są bazą dla innych analiz dotyczących wydatków reklamowych.

W badaniu biorą udział wszystkie wiodące firmy internetowe, jednak wyniki nie wyczerpują pełni wydatków reklamowych w internecie ze względu na duże zróżnicowanie i mnogość małych i średnich podmiotów na rynku.

Za wydatki reklamowe uznano budżety firm przeznaczane na zakup powierzchni reklamowej w internecie. Na wydatki te składają się zarówno przychody uczestników badania uzyskane z tytułu sprzedaży powierzchni reklamowej, jak
i prowizje agencji z tego tytułu. Wydatki ujęte w badaniu mogą mieć zarówno charakter gotówkowy, jak i barterowy. Dane zbierano do 8 września 2014 r.

Jeżeli chcesz otrzymywać publikacje IAB Polska jako pierwszy zapisz się do naszej bazy mailingowej

Informacja o przetwarzaniu danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska z siedzibą w Warszawie, ul. Puławska 39/77. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celu wysyłania Ci informacji o nowościach, aktualnych promocjach i ofertach branżowych za pomocą poczty elektronicznej. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia, lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdują się TUTAJ.