„Barometr SEM” to badanie, którego celem było zbadanie zmian zachodzących na rynku marketingu w wyszukiwarkach w perspektywie lat 2017-2018, ze szczególnym naciskiem na podział budżetów między kanałami (w tym m.in. SEO, PaidSearch oraz GDN) oraz ich efektywność. Prezentujemy raport z wynikami badania.
- Realizacja: lipiec-sierpień 2019
- Badana grupa: firmy członkowskie IAB Polska
- Wielkość próby: N=24
- Metoda: standaryzowany wywiad kwestionariuszowy
- Technika pomiaru: CAWI
- Platforma online: webankieta
- Opracowanie:
– Paweł Kolenda (IAB Polska)
– Łukasz Machura (SunriseSystem)
– Maciej Gałecki (Bluerank)
– Łukasz Iwanek (Internetica)
W badaniu i niniejszym raporcie przyjęto szeroką definicję SEM, obejmującą nie tylko reklamę tekstową emitowaną w wyszukiwarkach i reklamę kontekstową (jak to przyjęto w definicji badania IAB Polska/PwCAdEx). Zgodnie z założeniami badania do marketingu w wyszukiwarkach zaliczono także reklamę graficzną i wideo emitowaną zgodnie z założeniami silników Search Engine. Ze względu na dobór i wielkość próby należy także zwrócić uwagę, że wyniki badania nie pokazują rezultatów dla ogółu polskich przedsiębiorstw, a prezentują trendy panujące w największych firmach digitalowych skupionych w IAB Polska, które korzystają z rozwiązań marketingu w wyszukiwarkach.
Wnioski z badania
Zdecydowana większość ankietowanych zadeklarowała wzrost wydatków na marketing w wyszukiwarkach (wśród nich ponad połowa wskazała na indeks na poziomie przekraczającym 15%).
Trend ten widoczny jest szczególnie wyraźnie na przykładzie jednego z elementów marketingu w wyszukiwarkach – reklamy wideo: 71% firm zadeklarowało znaczne wzrosty budżetów, a spadek był wskazywany marginalnie. Zestawiając wynik Barometru SEM z rezultatami badania IAB/PwCAdEx2018 można śmiało potwierdzić ponadprzeciętną dynamikę wzrostu atrakcyjności reklamy wideo dla reklamodawców, nawet w zestawieniu z bardzo dobrymi wynikami notowanymi przez całość segmentu marketingu w wyszukiwarkach.
W ramach każdego z badanych obszarów (SEO, GDN, YouTube, mobile i remarketing) w badanych firmach ROI zwykle wzrastał w porównaniu do roku 2018. Spadki były raportowane zdecydowanie rzadziej. Rekordzistami wzrostu są reklamy mobilne, remarketing oraz SEO.
Popularność i efektywność reklamy w wyszukiwarkach ma jednak pewien minus. Aż 2/3 firm zauważyło wzrost stawek CPE w obszarze reklam płatnych, najczęściej w przypadku remarketingu i reklam mobilnych.