List otwarty branży cyfrowej w sprawie Aktu o Usługach Cyfrowych (Digital Services Act)
Rozporządzenie Akt o Usługach Cyfrowych (Digital Services Act) to najważniejszy od ponad 20 lat akt prawny dotyczący prowadzenia działalności gospodarczej w internecie. Ma on szczególne znaczenie dla użytkowników internetowych, przedsiębiorców oraz platform jako dostawców usług cyfrowych. Branża cyfrowa z zadowoleniem przyjęła więc informację o zaakceptowaniu rozporządzenia przez Parlament Europejski w lipcu br. Stanowi to kolejny ważny krok w kierunku zwiększenia zaufania użytkowników i przedsiębiorców do internetu.
Konstytucja internetu, jak potocznie nazywany jest DSA, to kluczowy w ostatnich latach akt legislacyjny, który nie tylko aktualizuje przepisy o handlu elektronicznym, ale jednocześnie uzupełnia wiele innych obowiązujących aktów prawnych. Jako przedstawiciele branży cyfrowej, reprezentujący szerokie grono interesariuszy oraz podmiotów, które bezpośrednio objęte będą przepisami rozporządzenia DSA, zwracamy się do Pana Premiera o zainicjowanie dialogu i głębokiej współpracy z rynkiem w zakresie wdrażania i stosowania DSA. Dotyczy to w szczególności kwestii wyznaczenia organu, który będzie w Polsce Koordynatorem ds. usług cyfrowych, a więc będzie odpowiadał za nadzorowanie i egzekwowanie nowych przepisów. Niewątpliwie jest to jedna z kluczowych decyzji, jakie polski rząd będzie musiał podjąć w ramach implementacji przepisów rozporządzenia DSA.
W niniejszym liście chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii związanych z wdrożeniem i stosowaniem przepisów rozporządzenia DSA oraz przekazać Panu Premierowi najważniejsze postulaty, jakie pojawiły się w trakcie jednej z pierwszych debat dot. „DSA i regulatora internetu”, jaka miała miejsce podczas konferencji „Akt o Usługach Cyfrowych a regulator internetu w Polsce” w dn. 8 września br.