„AI w social media” – przewodnik dla marketerów w erze sztucznej inteligencji

10/03/2023
Sztuczna Inteligencja (AI) przekształca sposób, w jaki pracujemy, komunikujemy się i wchodzimy w interakcje z technologią. W ciągu ostatnich lat AI przeniknęła praktycznie każdy zakres naszego życia, od prostych asystentów głosowych po zaawansowane analizy danych i tworzenie treści. Dlatego Grupa Robocza Social Media IAB Polska przygotowała publikację “AI w social media” mającą na celu dostarczyć praktycznej i aktualnej wiedzy na temat korzyści, wyzwań i możliwości, jakie niesie ze sobą stosowanie AI w mediach społecznościowych.

W obliczu rosnącego znaczenia sztucznej inteligencji w marketingu cyfrowym Grupa Robocza Social Media opublikowała poradnik pt. „AI w social media”.

  • Publikacja dostarcza praktycznej wiedzy na temat korzyści, wyzwań i możliwości, jakie niesie ze sobą stosowanie AI w mediach społecznościowych.
  • Kluczowymi zagadnieniami, które porusza publikacja, są: definicja i granice sztucznej inteligencji, kwestie prawne związane z AI w social media, wykorzystanie AI w marketingu, z uwzględnieniem obrazu, wideo, audio, filtrów, efektów oraz influencer marketingu oraz praktyczne studia przypadków, które ukazują skuteczne wykorzystanie AI w mediach społecznościowych.
  • Przewodnik jest dostępny bezpłatnie.

 

Pobierz poradnik

Jak podkreśla Adam Kaliszewski, Szef Grupy Roboczej Social Media IAB Polska: AI stała się nie tylko trendem, ale rzeczywistą zmianą, która przynosi korzyści marketerom. W dobie rozwiniętych modeli generatywnych, które zaskakują umiejętnością tworzenia tekstów, obrazów czy wirtualnych postaci w technologii wideo, umiejętność wykorzystania AI staje się kluczem do skuteczności działań w social media. 

.

 

Wideo przygotowane we współpracy z Labcon.

Aspekty prawne AI

W pierwszej części poradnika radcy prawni Agnieszka Wachowska oraz Marcin Ręgorowicz biorą na tapet aspekty prawne sztucznej inteligencji. Status wyników generowanych przez AI w prawie autorskim jest niejasny. W Polsce i UE wyniki te prawdopodobnie nie są chronione z powodu braku ludzkiego twórcy. Jednak korzystając z AI, można naruszyć prawa osób trzecich. Regulacje dotyczące AI w UE i Polsce są w fazie rozwoju.

Z kolei Deepfake (autorami tej części poradnika są dr Piotr Wasilewski i Dominik Gabor) to treść zmanipulowana przy użyciu technik SI, takich jak machine learning, która może być błędnie postrzegana jako autentyczna. Osoby, których wizerunek został użyty do tworzenia deepfake, mogą korzystać z przepisów dotyczących ochrony dóbr osobistych i danych osobowych do obrony przed takimi naruszeniami. W przypadku naruszeń można żądać zaniechania działania i zadośćuczynienia.

Wykorzystanie AI w marketingu

W tej części poradnika Paulina Berbiu zgłębia zagadnienia dotyczące tego, jak sztuczna inteligencja jest obecnie wykorzystywana w marketingu. Podkreśla, że AI jest jednym z kluczowych narzędzi marketingowych z coraz większym udziałem w budżetach firm. Główna wartość AI w marketingu polega na usprawnianiu zrozumienia potrzeb konsumenta, optymalizacji produktów i usług oraz wsparciu w budowaniu świadomości marki. Autorka koncentruje się także na aplikacjach AI, poczynając od prostych narzędzi do automatyzacji zadań, po bardziej zaawansowane aplikacje wykorzystujące uczenie maszynowe do analizy danych i prognozowania trendów. W trzecim artykule, Berbiu skupia się na roli sztucznej inteligencji w mediach społecznościowych. Wskazuje na znaczący wzrost rynku AI w mediach społecznościowych, podkreślając popularność narzędzi takich jak Chat GPT, które mają potencjał zmienić sposób, w jaki marki komunikują się z klientami i tworzą treści marketingowe.

Obraz, Audio, Wideo

W sekcji “Obraz”, Anita Treścińska tłumaczy, jak sztuczna inteligencja przynosi rewolucję w świecie cyfrowej fotografii. AI potrafi tworzyć realistyczne grafiki, bazując na wcześniejszych obrazach, ale to ludzie kierują jej działaniami, decydując o stylu i koncepcji.

Treścińska ukazuje, jak AI oferuje fascynujące możliwości dla artystów, fotografów i biznesu. Przykłady to odrodzenie postaci znanych ludzi przez tureckiego fotografa czy generowanie twarzy nieistniejących osób dla platform stockowych. Narzędzia takie jak Midjourney czy DALL-E 2 pozwalają tworzyć wysokiej jakości grafiki czy przekształcać tekst w rysunek, poszerzając horyzonty dla kreatywnych działań.

Michał Kotarski z kolei pisze o tym, że AI stawia kroki ku generowaniu wideo z tekstu jako punktu wyjścia. Chociaż początkowo tak stworzone filmy są bardziej surrealistyczne niż realistyczne, istnieją też technologie, takie jak TrueSync, które synchronizują ruch warg aktorów z dialogami w różnych językach. Jednak wraz z rozwojem tych technologii pojawia się zagrożenie związane z deepfake’ami – zmanipulowanymi obrazami generowanymi przez AI.

Ponadto AI rewolucjonizuje narzędzia wideo, umożliwiając funkcje takie jak automatyczne generowanie napisów, wymazywanie i zastępowanie fragmentów obrazu, oraz optymalizację jakości materiału. Istnieją narzędzia takie jak Topaz Video AI, które poprawiają jakość wideo, oraz Runway, które generują materiały wideo na podstawie tekstu lub obrazu.

AI umożliwia także generowanie dźwięku, o czym pisze w poradniku Rafał Pogorzelski. Autor wyjaśnia, jak AI umożliwia konwersję tekstu na mowę, klonowanie głosu oraz tworzenie muzyki opartej na określonych parametrach. Jednak obecne narzędzia często mają ograniczone możliwości, zwłaszcza w zakresie naturalności brzmienia i jakości efektów. Istnieją także wyzwania związane z odróżnieniem prawdziwego głosu od głosu generowanego przez AI oraz kwestiami praw autorskich.

Narzędzia oparte na AI w dziedzinie audio umożliwiają generowanie głosu z tekstu z uwzględnieniem różnych dialektów, klonowanie głosu oraz eliminację zakłóceń dźwiękowych. Przykłady wykorzystania obejmują podcasty, które “mówią się same” oraz utwory muzyczne stworzone z użyciem AI, takie jak piosenki Davida Guetty czy Drake’a. Wraz z wykorzystaniem AI w muzyce pojawiają się pytania dotyczące praw autorskich.

Twórcy internetowi i procesy

Sztuczna inteligencja (AI) oferuje zaawansowane narzędzia do edycji i personalizacji treści. Anita Treścińska podkreśla w poradniku, że AI pozwala na tworzenie innowacyjnych filtrów i efektów w mediach społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram czy Snapchat, które transformują treść w czasie rzeczywistym. Ponadto AI jest stosowane w branżach takich jak beauty i fashion, pozwalając na wirtualne przymierzanie produktów. Kolejna autorka, Julia Kałużyńska, skupia się na roli AI w influencer marketingu, wskazując na narzędzia bazujące na AI, które pomagają marketerom w tworzeniu efektywniejszych kampanii oraz na pojawienie się wirtualnych influencerów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Wreszcie Adam Kaliszewski zwraca uwagę na kluczowe zastosowania AI w analizie i monitoringu treści oraz zachowań użytkowników. AI ulepsza narzędzia analityczne, umożliwiając głębsze rozumienie i analizę sentymentu treści, co jest szczególnie ważne w sytuacjach kryzysowych.

Case Studies

W poradniku znajdziemy także różnorodne case studies dotyczące zastosowania sztucznej inteligencji w kampaniach marketingowych w mediach społecznościowych. Przykłady obejmują kampanię sieci sklepów Half Price, która wykorzystała kreacje stworzone przez AI, akcję Hugo Boss z wirtualnymi influencerami, testy AI przeprowadzone przez markę NIVEA w kontekście reklam oraz interaktywną kampanię banku ING, w której uczestnicy mieli możliwość zobaczenia wizualizacji swojej przyszłości stworzonej przez sztuczną inteligencję.

Kluczowe wskazówki dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji w organizacji

Podsumowując, aby skutecznie korzystać z sztucznej inteligencji, warto rozważyć wdrożenie narzędzi AI, które mogą usprawnić działania organizacji. Kluczem do sukcesu w wykorzystaniu narzędzi kreatywnych bazujących na AI jest umiejętność skutecznego formułowania zapytań. W przypadku oferowania rozwiązań opartych na AI dla osób trzecich, niezmiernie ważne jest zachowanie ścisłych standardów bezpieczeństwa danych, zwłaszcza tych wrażliwych. Jednakże, niezależnie od potencjalnych korzyści, istnieją również pułapki. Należy zachować ostrożność i nie polegać ślepo na sugestiach generowanych przez narzędzia takie jak ChatGPT. Ważne jest również, by unikać udostępniania w narzędziach zewnętrznych danych poufnych czy wrażliwych. Przy wyborze zewnętrznych narzędzi opartych o AI, konieczne jest dokładne zapoznanie się z ich regulaminami, zwłaszcza w kontekście przetwarzania danych i jurysdykcji, w której działają.

Pobierz poradnik

Poradnik skierowany jest przede wszystkim do specjalistów ds. marketingu, ale także wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem sztucznej inteligencji w mediach społecznościowych.

Pobierz poradnik

Czytaj także

Patronat IAB Polska: Orion Woman 14 czerwca w Warszawie

Patronat IAB Polska: Orion Woman 14 czerwca w Warszawie

14 czerwca 2024 roku we wnętrzach Galerii Domu Artysty Plastyka w Warszawie, odbędzie się trzecia edycja Orion Woman. Wydarzenie zgromadzi ekspertki z digital marketingu, które podzielą się swoimi strategiami na skuteczne kreowanie i promowanie marki osobistej. To niepowtarzalna okazja, aby nauczyć się od liderów branży, jak wzmacniać swoją widoczność i budować trwałe relacje w świecie biznesu.

Raport Strategiczny Internet 2023/2024 IAB Polska już dostępny

Raport Strategiczny Internet 2023/2024 IAB Polska już dostępny

W roku 2023 rynek reklamy cyfrowej w Polsce przyspieszył tempo
rozwojowe w porównaniu do roku wcześniejszego, a jego wartość
zwiększyła się o ponad 870 mln zł, osiągając poziom prawie 7,8 mld zł.
Internet wciąż jest kluczowym motorem napędowym rynku mediów
odpowiadającym w roku 2023 za ponad dwie trzecie wzrostu całego
segmentu komunikacji.

Short social video. Nowa publikacja IAB Polska

Short social video. Nowa publikacja IAB Polska

Zapraszamy do pobrania poradnika Short social video przygotowanego przez ekspertów z Grupy Roboczej Social Media IAB Polska. Publikacja zawiera praktyczne porady dotyczące tworzenia tej formy wideo, jej miejsca w strategii mediowej marek, wskaźników efektywnosći oraz aspektów prawnych. W publikacji znajdziemy także szereg case studies oraz komentarze i porady ekspertów.