Rada i Parlament Europejski przyjmuje porozumienie polityczne w sprawie projektu ustawy o usługach cyfrowych (DSA)

04/26/2022
23 kwietnia 2022 r. Rada i Parlament Europejski przyjęły porozumienie polityczne w sprawie projektu ustawy o usługach cyfrowych (DSA). IAB Polska z zadowoleniem przyjmuje tę informację. W naszej ocenie porozumienie stanowi kolejny ważny krok w kierunku zwiększenia zaufania użytkowników i przedsiębiorców do internetu. 

Pochwalamy fakt, że instytucje UE zachowały znaczną część pierwotnej wizji Komisji, a także to, że ostateczny tekst w ograniczonym stopniu dubluje obecnie obowiązujące przepisy, w szczególności ogólne rozporządzenie o ochronie danych (GDPR).

Mimo że DSA zawiera szereg przepisów dotyczących wykorzystywania danych konsumentów, będzie ono miało odrębny system egzekwowania od unijnych przepisów dotyczących prywatności i ochrony danych. Szerokie ograniczenia dotyczące wykorzystania danych w reklamie, które były przedmiotem dyskusji w trakcie procesu legislacyjnego, stwarzały ryzyko, że przepisy dotyczące tego samego przetwarzania danych będą podlegać różnym, konkurującym ze sobą systemom egzekwowania prawa, co może powodować dezorientację zarówno wśród użytkowników, jak i przedsiębiorców. Choć wydaje się, że w ostatecznej wersji tekstu udało się tego uniknąć, krajobraz regulacyjny będzie jednak bardzo złożony. – komentuje Włodzimierz Schmidt.

IAB Polska od początku procesu legislacyjnego aktywnie uczestniczyło w dyskusjach wyrażając swoją opinię w licznych stanowiskach i opiniach. Z niecierpliwością oczekujemy na dalsze działania i niezmiennie deklarujemy gotowość do współpracy z Komisją Europejską i innymi zainteresowanymi stronami w zakresie wdrażania przepisów rozporządzenia.

Czytaj także

Podsumowanie Forum IAB 2023 

Podsumowanie Forum IAB 2023 

Dwa niezwykłe dni Forum IAB 2023 za nami. Podczas konferencji ponad 120 wybitnych ekspertów z dziedziny marketingu, nauki i biznesu podzieliło się strategiami efektywnego prowadzenia biznesu w trudnych czasach. W czasie wydarzenia miał także premierę Raport Strategiczny Internet 2022/2023. Tegoroczna edycja Forum IAB odbyła się w dniach 30-31 maja w warszawskich Złotych Tarasach i tradycyjnie zgromadziła ponad 1000 osób. 

Social Media 2023 – pierwsza edycja raportu Gemius, PBI i IAB Polska już dostępna

Social Media 2023 – pierwsza edycja raportu Gemius, PBI i IAB Polska już dostępna

Charakterystyka użytkowników polskich platform social mediowych, wnikliwy opis najważniejszych graczy oraz przegląd rynku reklamowego mediów społecznościowych. Do rąk czytelników trafiła właśnie pierwsza edycja raportu Social Media 2023, powstałego na bazie danych z badań gemiusAdReal oraz Mediapanel. Raport, który w przekrojowy sposób opisuje polskie social media, jest wynikiem współpracy firmy Gemius z Polskimi Badaniami Internetu oraz Grupą Roboczą Social Media przy IAB Polska.