Patronat IAB Polska: Trust is the new king w marketingu online – raport Lightscape i Visibly® 2021

08/10/2021
Autentyczność, uczciwość i osobisty głos leżą u podstaw wielu sukcesów w sieci - to słowa Ricka Levine’a, autora „Manifestu Cluetrain” na temat końca ery tradycyjnego biznesu. Co o tym sądzi polski marketer? Z badania przeprowadzonego na zlecenie agencji Lightscape i marki Visibly® wynika, że aż 8 na 10 z nich uważa zaufanie do marki jako kluczowy aspekt w pozyskiwaniu odbiorców szczególnie w sieci. Raport „Trust is the new king w marketingu online” został objęty patronatem IAB Polska.

Konsumenci szukają wiarygodnych informacji na temat produktów i usług w Internecie, a marketerzy stają przed wyzwaniem przyciągnięcia ich uwagi. Ponad połowa badanych przyznała, że nie jest to łatwe zadanie, a jako jeden z głównych powodów podano wysycenie rynku contentem. Jeżeli dodamy do tego problemy z mierzalnością efektów, na które wskazało aż 3/4 respondentów, to okazuje się, że prowadzenie działań marketingowych dzisiaj wcale nie należy do najłatwiejszych. Z jakimi jeszcze wyzwaniami muszą mierzyć się specjaliści? Na ten temat mówi Piotr Berliński, CEO Lightscape, Visibly.

Badanie „Trust is the new King – content marketing a zaufanie do marki”, które powstało pod patronatem Polskiego Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, zostało przeprowadzone na grupie blisko 200 specjalistów. Wśród nich znaleźli się m.in. managerowie z obszaru marketingu, PR-u, SEO oraz działań social media. Celem analizy było sprawdzenie, z jakimi wyzwaniami mierzą się dzisiaj marketerzy, czy zaufanie do marki jest dla ich istotne i jak starają się pozyskać uwagę klientów, a także co sądzą o dostępnych narzędziach do mierzenia efektów i czy są dla nich wystarczające?

Na początku ubiegłego roku rozpoczęliśmy realizację wartego ponad milion złotych projektu badawczo-rozwojowego dotyczącego content marketingu w zakresie budowania widoczności marek w Internecie i w ramach tych działań postanowiliśmy zbadać rynek marketingu i lepiej określić obecne wyzwania, z którymi mierzy się branża, również w obszarze Digital PR-u, bo właśnie tego obszaru dotyczy realizowany przez nas projekt. O tym, jakie wnioski uzyskaliśmy można szerzej przeczytać w naszym raporcie – mówi Piotr Berliński, CEO, Lightscape, Visibly.

TOP 5 narzędzi w procesie budowania i zarządzania widocznością

Na pytanie, z jakich narzędzi korzystają marketerzy realizując kampanie online najczęstszą odpowiedzią były kanały social media – ponad 80 proc. badanych wskazało na to narzędzie. Na drugim miejscu znalazły się działania content marketingowe – 6 na 10 marketerów przyznało, że to jeden z kluczowych elementów wykorzystywanych w działaniach online. Kolejne pozycje w zestawieniu TOP5 najbardziej popularnych narzędzi zajęły: Google AdWords (49 proc.), SEO (48 proc.), a także artykuły sponsorowane i media relations.

Czarnym koniem wyszukiwarek i narzędziem z dużym potencjałem jest PR online (3 na 10 respondentów przyznaje, że korzysta z tej formy promocji marki. Umiejętne połączenie sztuki PR z działaniami SEO: optymalizacja materiałów pod kątem wyszukiwanych przed grupę docelową fraz kluczowych, umożliwia budowanie pozycji w TOP10. Narzędzia PR umożliwiają budowanie wiarygodności marki poprzez publikacje w renomowanych źródłach off-site i pozwalają pozycjonować markę w otoczeniu wartościowego dla konsumentów contentu – dodaje Piotr Berliński.

Trust is the new king – budowanie wiarygodności największym wyzwaniem

Jak za pomocą dostępnych narzędzi budować zaufanie do marki? Nie tylko chodzi o to, co mamy do zaoferowania naszym klientom i jak dobry jest nasz produkt, ale również istotne jest to, w jaki sposób z nimi o tym rozmawiamy i czy podane informacje są prawdziwe. Autentyczność, uczciwość i zaufanie to dzisiaj „new king” w marketingu online i potwierdza to badanie przeprowadzone na zlecenie Lightscape. Aż 81 proc. marketerów przyznało, że bycie prawdziwym i wiarygodnym ma przełożenie na pozyskiwanie nowych klientów i utrzymanie obecnych. – Zaufanie konsumentów do marki to wartość szczególnie cenna w branży finansowej i sektorze windykacji. Dlatego od lat funkcjonujemy według naszych wartości Epathy, Ethics, Dedication i Solutions, które przekładają się na każdy aspekt naszej pracy i zaufanie do firmymówi Agnieszka Surowiec, Dyrektor HR i komunikacji Intrum.

Wyzwanie nr 2: Wysycenie rynku contentem

Jak mawiał Benjamin Franklin – albo napisz coś, co warto przeczytać albo zrób coś, o czym warto napisać. Marketerzy, którzy wzięli udział w badaniu bardzo pozytywnie oceniali content marketing w swoich działaniach, ale jednocześnie, więcej niż co 2 z nich wskazał, że rynek komunikacji jest przesycony informacjami, a walka o uwagę konsumentów staje się bardzo trudna. Kluczowym do budowania zasięgu jest tworzenie wartościowych i organicznych treści, które przez to, że nie są advertorialami – częściej przyciągają uwagę i są chętniej czytane przez odbiorców.

Marta Wojeciechowska, Senior PR Manager, Nutricia (DANONE) wskazała, że w budowaniu zaufania do marki kluczowe jest oferowanie produktów i usług najwyższej jakości, a wartościowa komunikacja powinna tę wartość podkreślać – a przy tym edukować, inspirować i być pomocnym w podjęciu decyzji o zakupie.

Z jakimi jeszcze wyzwaniami mierzą się marketerzy? Zapoznaj się z pełną wersją raportu >

Tworzysz publikację lub organizujesz wydarzenie o tematyce e-marketingu? Uzyskaj patronat IAB Polska >

Czytaj także

Social Media 2023 – pierwsza edycja raportu Gemius, PBI i IAB Polska już dostępna

Social Media 2023 – pierwsza edycja raportu Gemius, PBI i IAB Polska już dostępna

Charakterystyka użytkowników polskich platform social mediowych, wnikliwy opis najważniejszych graczy oraz przegląd rynku reklamowego mediów społecznościowych. Do rąk czytelników trafiła właśnie pierwsza edycja raportu Social Media 2023, powstałego na bazie danych z badań gemiusAdReal oraz Mediapanel. Raport, który w przekrojowy sposób opisuje polskie social media, jest wynikiem współpracy firmy Gemius z Polskimi Badaniami Internetu oraz Grupą Roboczą Social Media przy IAB Polska. 

Raport Strategiczny Internet 2022/2023

Raport Strategiczny Internet 2022/2023

W 2022 roku wartość rynku reklamowego online wzrosła o przeszło 615 mln zł, co przełożyło się na dynamikę wzrostu sięgającą 10%. Tym samym rynek osiągnął wartość ponad 6,8 mld zł (badanie IAB Polska/PwC AdEx). Podsumowanie tego roku, analizy ekspertów oraz prognozy dotyczące dynamicznego rozwoju branży internetowej kompleksowo przedstawia najnowszy Raport Strategiczny Internet 2022/2023, wydany przez IAB Polska.