Orzeczenie TSUE wyjaśnia ograniczoną rolę IAB Europe w TCF

03/07/2024
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał dzisiaj orzeczenie w związku z odwołaniem IAB Europe od decyzji belgijskiego organu ochrony danych (APD) z lutego 2022 r. w sprawie IAB Europe i TCF.

Nastąpiło to po wydaniu przez belgijski sąd gospodarczy wyroku tymczasowego z września 2022 r., w którym zwrócono się do TSUE z pytaniami prejudycjalnymi i uznano, że decyzja APD nie była wystarczająco uzasadniona i nie spełniała odpowiedniego standardu właściwego badania i ustalania faktów.

IAB Europe z zadowoleniem przyjmuje orzeczenie TSUE, które dostarczyło doprecyzowanie pojęć danych osobowych i współadministrowania, i pozwoli na spokojne zakończenie  dalszych etapów postępowania.

W szczególności wyrok Trybunału stanowi, że:

(i) TC Strings (sygnały cyfrowe zawierające preferencje użytkownika)  stanowią dane osobowe, nawet z perspektywy IAB Europe, gdy można je powiązać w klarowny sposób z identyfikatorem, takim jak np.  adres IP urządzenia użytkownika, a IAB Europe może mieć dostęp do takich danych; 

(ii) IAB Europe może być postrzegany jako współadministrator wraz z uczestnikami TCF w odniesieniu do tworzenia i wykorzystywania TC strings przez wydawców i reklamodawców, na podstawie tego, że TCF zapewnia specyfikacje dotyczące ich przetwarzania, jeżeli IAB Europe faktycznie wpływa na przetwarzanie (cele i środki) z własnych powodów.

(iii) IAB Europe niekoniecznie powinno być postrzegane jako współadministrator wraz  administratorami danych wraz z uczestnikami TCF w odniesieniu do późniejszego  przetwarzania danych w związku z realizacją celów TCF, takich jak  reklama cyfrowa, pomiar oglądalności lub personalizacja treści ponieważ IAB Europe nie ma wpływu na takie przetwarzanie.
Wniosek TSUE  w tej ostatniej kwestii jest szczególnie ważny, ponieważ błędna kwalifikacja IAB Europe przez APD do sprawowania kontroli nad takim przetwarzaniem danych posłużyła jako podstawa do oceny przez organ ważności podstaw prawnych ustanowionych przez TCF i odpowiadających im sankcji.

Belgijski sąd rynkowy wznowi teraz badanie merytorycznych argumentów IAB Europe zgodnie z odpowiedziami udzielonymi przez TSUE. W oczekiwaniu na zakończenie postępowania przed Sądem ds. gospodarczych, które może potrwać kilka miesięcy, zawieszenie wykonania decyzji APD (tj. wdrożenie planu działania IAB Europe po jego zatwierdzeniu) nadal obowiązuje. 

IAB Europe publikuje na swojej stronie internetowej aktualny zestaw pytań i odpowiedzi w sprawie.

Materiały prasowe IAB Europe.

Komunikat prasowy IAB Europe >

Dodatkowe wyjaśnienia od IAB Europe >

Dokument FAQ >

Czytaj także

Patronat IAB Polska: Orion Woman 14 czerwca w Warszawie

Patronat IAB Polska: Orion Woman 14 czerwca w Warszawie

14 czerwca 2024 roku we wnętrzach Galerii Domu Artysty Plastyka w Warszawie, odbędzie się trzecia edycja Orion Woman. Wydarzenie zgromadzi ekspertki z digital marketingu, które podzielą się swoimi strategiami na skuteczne kreowanie i promowanie marki osobistej. To niepowtarzalna okazja, aby nauczyć się od liderów branży, jak wzmacniać swoją widoczność i budować trwałe relacje w świecie biznesu.

Raport Strategiczny Internet 2023/2024 IAB Polska już dostępny

Raport Strategiczny Internet 2023/2024 IAB Polska już dostępny

W roku 2023 rynek reklamy cyfrowej w Polsce przyspieszył tempo
rozwojowe w porównaniu do roku wcześniejszego, a jego wartość
zwiększyła się o ponad 870 mln zł, osiągając poziom prawie 7,8 mld zł.
Internet wciąż jest kluczowym motorem napędowym rynku mediów
odpowiadającym w roku 2023 za ponad dwie trzecie wzrostu całego
segmentu komunikacji.

Short social video. Nowa publikacja IAB Polska

Short social video. Nowa publikacja IAB Polska

Zapraszamy do pobrania poradnika Short social video przygotowanego przez ekspertów z Grupy Roboczej Social Media IAB Polska. Publikacja zawiera praktyczne porady dotyczące tworzenia tej formy wideo, jej miejsca w strategii mediowej marek, wskaźników efektywnosći oraz aspektów prawnych. W publikacji znajdziemy także szereg case studies oraz komentarze i porady ekspertów.