Kolejny rok silnego wzrostu rynku reklamy cyfrowej w Europie. IAB Europe publikuje pełny raport AdEx Benchmark 2022

07/14/2023
IAB Europe opublikowało najnowszy raport wydatków reklamowych online w Europie – AdEx Benchmark 2022. To już siedemnasta edycja badania, które jest kluczowym źródłem wiedzy na temat reklamy cyfrowej w Europie i obejmuje 29 rynków europejskich. 
  • IAB Europe opublikowało doroczny raport wydatków na reklamę cyfrową w Europie – AdEx Benchmark 2022. 
  • Wydatki na reklamę online w Europie wzrosły o 9,8% w ujęciu rocznym, a wartość badanych rynków wyniosła rekordowe 86 mld euro. 
  • Digital Audio okazał się formatem reklamowym z największym wzrostem, który wyniósł aż 22,1%. 
  • Do AdEx dołączyły kraje bałtyckie: Estonia, Listwa i Łotwa, natomiast z badania zostały wykluczone Rosja i Białoruś. 

W raporcie szczegółowo opisano formaty i kanały, które przyczyniły się do rocznego wzrostu reklamy cyfrowej o 9,8% w roku 2022, osiągając imponującą wartość rynku wynoszącą 86 miliardów euro.  

Pomimo trudnych wyzwań makroekonomicznych i geopolitycznych, takich jak wojna na Ukrainie i rosnąca inflacja, rynek reklamy cyfrowej wykazał wyjątkową odporność, osiągając wzrost o 7,7 miliarda euro rok do roku – powiedział dyrektor generalny IAB Europe, Townsend Feehan. 

Zasięg badania uległ zmianie

Warto zauważyć, że zasięg badania AdEx Benchmark uległ istotnym zmianom w roku 2022. Do badania dodano trzy nowe rynki: Estonię, Łotwę i Litwę, jednocześnie wykluczając Rosję i Białoruś. Rozszerzenie zakresu badania o te bałtyckie kraje umożliwia bardziej wszechstronne zrozumienie rynku, obejmując szerszy zakres rynków w raporcie. 

Wideo i audio z największymi wzrostami   

Najnowsza edycja badania AdEx Benchmark jasno wskazuje, że największym wzrostem cieszą się formaty wideo i audio. Audio jest najszybciej rozwijającym się formatem, z dwucyfrowym wzrostem o 22,1% i wartością 0,7 miliarda euro. Wideo również odnotowało znaczący wzrost o 13,6%, a wartość inwestycji w ten format wyniosła 18,3 miliarda euro. 

Reklama programatyczna odpowiada już za ponad 57% wyświetleń reklamy display

Programmatic, z wyłączeniem mediów społecznościowych, stanowi ponad połowę wydatków na reklamę graficzną (display), a wideo odpowiada za 52,8% wydatków na reklamę programatyczną.  Iistnieją jednak znaczne różnice w dojrzałości rozwiązań programmatic na różnych rynkach, co oznacza duży potencjał wzrostu. Kluczowe rynki, takie jak Francja, Niemcy, Włochy i Szwecja, wciąż mają stosunkowo niski udział automatyzacji procesów reklamowych w porównaniu, na przykład, z Wielką Brytanią. 

Dr Daniel Knapp, główny ekonomista w IAB Europe, który opracował i przedstawił badanie, tak skomentował wyniki tegorocznego badania – W 2022 r. wzrost reklamy cyfrowej w Europie zwolnił do +9,8%. Można to częściowo przypisać naturalnej korekcie po solidnym ożywieniu w 2021 roku po pandemii, które stanowiłonajwiększąekspansjęi rynku od ponad dziesięciu lat (+33,8%). Dodatkowo niepewność makroekonomiczna i konsekwencje wojny w Ukrainie działały jako kolejne przeszkody. Pomimo tych wyzwań tempo wzrostu nadal przekracza oczekiwania, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że reklama cyfrowa stała się obecnie ugruntowaną kategorią mediów, odpowiadając za ponad 60% całkowitych wydatków na reklamę w mediach.

Pobierz raport

AdEx Benchmark to badanie wydatków na reklamę cyfrową w Europie. Dane zostały opracowane przez IAB Europe na podstawie informacji dostarczonych przez krajowe biura IAB w całej Europie. Raport zawiera informacje o wielkości i wartości rynku na rok 2022 dla następujących rynków: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania i Ukraina. Dane reprezentują rok kalendarzowy 2022. To już siedemnaste badanie AdEx Benchmark, które rozpoczęło się w roku kalendarzowym 2006. Reklama display obejmuje banery na komputery i urządzenia mobilne, multimedia i formaty wideo.  

Raport zawiera kompleksową perspektywę wydatków na reklamę cyfrową w Europie, która jest niezbędna do analizy porównawczej trendów rozwoju rynku, coraz bardziej ponadregionalnego charakteru inwestycji w reklamę cyfrową oraz roli europejskiej gospodarki cyfrowej w kontekście globalnym, przyciągającej światowe fundusze inwestycyjne i formułowania polityki europejskiej. 

Czytaj także

Short social video. Nowa publikacja IAB Polska

Short social video. Nowa publikacja IAB Polska

Zapraszamy do pobrania poradnika Short social video przygotowanego przez ekspertów z Grupy Roboczej Social Media IAB Polska. Publikacja zawiera praktyczne porady dotyczące tworzenia tej formy wideo, jej miejsca w strategii mediowej marek, wskaźników efektywnosći oraz aspektów prawnych. W publikacji znajdziemy także szereg case studies oraz komentarze i porady ekspertów.

Patronat IAB Polska: AI Create Warsaw: AI & Creativity

Patronat IAB Polska: AI Create Warsaw: AI & Creativity

AI CREATE to globalna inicjatywa profesjonalistów z całego świata. Została stworzona przez weteranów branży kreatywnej, eventowej oraz produkcyjnej z Hiszpanii i Singapuru. Edycja warszawska zaplanowane na 16 maja posiada patronat honorowy IAB Polska.