Casebook SEM #9: Marketing Online dla Spod Igły i Nitki

04/18/2019
13 CASE STUDIES SEM to najnowsza publikacja IAB Polska, która jest zbiorem przykładowych realizacji optymalizacji marketingu w wyszukiwarkach.

Marketing Online
Dla: Spod Igły i Nitki

 


Spod Igły i Nitki jest sklepem internetowym prowadzącym sprzedaż tekstyliów domowych i hotelowych. Współpracę z klientem rozpoczęliśmy od zapoznania się z wcześniejszymi działaniami z zakresu PPC oraz od ustalenia głównych celów kampanii. Wcześniej, w ramach Google Ads, były prowadzone tylko kampanie produktowe i remarketing, a ROAS za okres 1.09-14.10 wynosił 434%. Wraz z klientem ustaliliśmy, że satysfakcjonujący dla niego poziom ROAS z kampanii PPC, powinien kształtować się na poziomie 700%.

CEL

Zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednio wysokiego zwrotu z inwestycji na reklamę (ROAS na poziomie 700%).

STRATEGIA

Na początku realizacji celu założyliśmy nowe konto reklamowe Google Ads i podłączyliśmy analitykę internetową, przekazując klientowi dostęp do kont oraz ucząc jak odczytywać raporty i kontrolować efektywność prowadzonych przez nas działań. Po określeniu głównych celów klienta, czyli założenia, że minimalny ROAS powinien wynosić 700% z kampanii Google Ads, zajęliśmy się doborem działań reklamowych. Podjęliśmy decyzję, aby wykorzystać najbardziej skuteczne rodzaje kampanii Google Ads dla sklepu internetowego, czyli:

● kampanię produktową,
● kampanię w wyszukiwarce,
● kampanię remarketingu i remarketingu dynamicznego.

oraz zastosowaliśmy poniższe formaty reklamowe:

● linki sponsorowane w wyszukiwarce,
● reklamy produktowe w ramach Zakupów Google,
● reklamy dynamiczne w ramach sieci GDN,
● elastyczne reklamy dynamiczne w ramach sieci GDN

PRZYKŁAD:
Reklamy dynamiczne w ramach sieci GDN:

 

Elastyczne reklamy dynamiczne w ramach sieci GDN:

Kampanie produktowe zostały szczegółowo podzielone na odpowiednie kategorie. Dzięki takiemu podziałowi powstało 20 kampanii oraz 177 grup reklam. Dodatkowo, dzięki współpracy z klientem, udało nam się zoptymalizować plik produktowy tak, aby zmniejszyć do minimum % odrzuconych produktów. Kampanie w wyszukiwarce zostały podzielone na wyznaczone przez klienta kategorie. Dodatkowo istotnym czynnikiem był szczegółowy podział słów kluczowych na grupy reklam oraz odpowiednie dopasowanie tekstów reklam. Tym sposobem powstało 6 kampanii zawierających ponad 317 grup reklam i 1793 skutecznych słów kluczowych.

Dla kampanii remarketingowych stworzyliśmy zaawansowane grupy odbiorców w Google Analytics. Dzięki temu mogliśmy wzmocnić działania na różnych etapach lejka zakupowego, co przełożyło się bezpośrednio na konwersje w witrynie.

Stworzenie przemyślanej i tak rozbudowanej struktury kampanii oraz zastosowanie zaawansowanych ustawień pozwoliło nam na zwiększenie zarówno przychodów sklepu jak i wskaźnika ROAS kampanii już w pierwszych dniach po jej uruchomieniu.

W czasie prowadzenia kampanii mamy stały kontakt z klientem, dzięki czemu możemy szybko reagować na jego bieżące potrzeby, takie jak zmiany w sklepie, promocje, nowości oraz ewentualne błędy w pliku produktowym. Kampanie produktowe są stale optymalizowane z uwzględnieniem marży, gdzie dla produktów o wysokiej marży został ustalony niższy % ROAS. Współpraca polegająca na dzieleniu się danymi pozwala nam maksymalizować zyski naszego klienta, a nie tylko liczbę wizyt na stronie, liczbę transakcji czy przychody.

REZULTAT

ZASTOSOWANE NARZĘDZIA ANALITYCZNE:
Google Analytics z modułem e-commerce.

MIARA EFEKTYWNOŚCI KPI:
Przychody z kampanii reklamowej i ROAS oraz zysk z kampanii.

BADANY OKRES:
● przed optymalizacją: wrzesień – październik 2016,
● pierwsze 2 miesiące współpracy: listopad – grudzień 2016,
● po roku optymalizacji: listopad – grudzień 2017.

Kampania już w pierwszym miesiącu zanotowała wzrost ROAS z kampanii Google Ads, który wyniósł 783% czyli ponad 80% więcej niż przy poprzednich działaniach.

W grudniu ROAS z kampanii wynosił 1215%, następnie w ciągu roku ROAS wahał się od ok.730% do ok. 1100%. Porównując dwa okresy kampanii listopad –grudzień 2016 oraz listopad – grudzień 2017, zanotowaliśmy wzrost przychodów z kampanii o198% oraz wzrost przychodów z całego sklepu o 186%.

ROAS Z KAMPANII GOOGLE ADS
● przed optymalizacją: 434%,
● w pierwszym miesiącu prowadzenia działań (listopad 2017): 783% (wzrost 1,8x),
● w drugim miesiącu prowadzenia działań (grudzień 2017): 1215% (wzrost 2,8x).

PRZYCHODY W PORÓWNYWANYCH OKRESACH LIS-GRU 2017 VS. LIS-GRU 2016
● wzrost przychodów z kampanii o 198%,
● wzrost przychodów z całego sklepu o 186%.

WNIOSKI

Podsumowując, wzrost ROAS o ponad 80% w pierwszym miesiącu i wzrost przychodów wciągu roku o 198% z kampanii Google Ads jest możliwy dzięki odpowiedniej optymalizacji kampanii, zastosowaniu zaawansowanych ustawień oraz ścisłej współpracy z klientem.

 


POBIERZ 13 CASE STUDIES SEM

Czytaj także

Short social video. Nowa publikacja IAB Polska

Short social video. Nowa publikacja IAB Polska

Zapraszamy do pobrania poradnika Short social video przygotowanego przez ekspertów z Grupy Roboczej Social Media IAB Polska. Publikacja zawiera praktyczne porady dotyczące tworzenia tej formy wideo, jej miejsca w strategii mediowej marek, wskaźników efektywnosći oraz aspektów prawnych. W publikacji znajdziemy także szereg case studies oraz komentarze i porady ekspertów.

Patronat IAB Polska: AI Create Warsaw: AI & Creativity

Patronat IAB Polska: AI Create Warsaw: AI & Creativity

AI CREATE to globalna inicjatywa profesjonalistów z całego świata. Została stworzona przez weteranów branży kreatywnej, eventowej oraz produkcyjnej z Hiszpanii i Singapuru. Edycja warszawska zaplanowane na 16 maja posiada patronat honorowy IAB Polska.