55 organizacji pracodawców apeluje do Rządu o utrzymanie limitu składek na ZUS

09/12/2019
12 września 2019 r. organizacje zrzeszające pracodawców wystosowały apel do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o utrzymanie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalnie i rentowe.

12 września 2019 r. organizacje zrzeszające pracodawców wystosowały apel do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o utrzymanie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalnie i rentowe.  Jest to reakcja na projekt budżetu państwa na rok 2020, w którym zapisano zniesienie limitu tzw. składek na ZUS. Wśród sygnatariuszy apelu jest także Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.

Przedstawiciele organizacji pracodawców zwracają uwagę na to, że zniesienie limitu składek na ZUS stanie się poważną barierą w rozwoju polskiej gospodarki. Oznacza to bowiem skokowy wzrost kosztów pracy dla przedsiębiorców, a  przez to obniżenie wynagrodzenia netto dla pracowników nawet o kilkanaście procent. Zmiana ta w pierwszej kolejności dotknie sektory nowych technologii i usług dla biznesu, w tym również sektor usług cyfrowych. Są to branże, w których tworzone są atrakcyjne miejsca pracy. Aby pokryć rosnące koszty zatrudnienia, przedsiębiorcy mniej środków będą przeznaczać na inwestycje i podwyżki. To z  kolei spowoduje ucieczkę pracowników od zatrudniania na umowę o pracę, a także wybór zatrudnienia za granicą.

Odpływ wykwalifikowanych pracowników oraz wysokie koszty pracodawców są niezgodne z przyjętą przez Rząd Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju, która zakłada zwiększanie udziału inwestycji oraz tworzenie wysokopłatnych miejsc pracy.

Już od ponad roku szerokie grono organizacji zrzeszających pracodawców próbuje zwrócić uwagę polskich władz na negatywne konsekwencje planów legislacyjnych dot. zniesienia limitu składek ZUS dla innowacyjności polskiej gospodarki, składając kolejny wspólny apel.

Pełna treść apelu >>

Czytaj także

Patronat: WE ARE GAMERS – gaming marketing w praktyce; konferencja tematyczna stacjonarnie w Warszawie

Patronat: WE ARE GAMERS – gaming marketing w praktyce; konferencja tematyczna stacjonarnie w Warszawie

Gaming to mainstream, to nie opinia a fakt. Najnowsze dane potwierdzają rosnące zainteresowanie grami wśród osób praktycznie w każdym wieku; 65% Polaków powyżej 16. roku życia gra w gry przynajmniej raz w tygodniu, a 88% dzieci w przedziale wiekowym 9-15 gra lub ogląda gry wideo. Gaming staje się strategicznym kanałem komunikacji dla marek. IAB Polska jest patronem honorowym wydarzenia.

79% internautów kupuje online. Raport „E-commerce w Polsce 2023” już dostępny

79% internautów kupuje online. Raport „E-commerce w Polsce 2023” już dostępny

Odsetek polskich internautów, którzy kupują online rośnie – obecnie wynosi on 79%. Na polskich stronach zakupy robi 75%, a na zagranicznych – 30%. Po raz pierwszy autorzy raportu przyjrzeli się również zjawisku social-commerce. Jak wynika z danych, za pośrednictwem social mediów kupuje na razie jedynie 19%, nie jest to więc wciąż bardzo popularna forma zakupów. Partnerami merytorycznymi wydania są Polskie Badania Internetu oraz Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.

Premiera badania kondycji rynku content marketingu w Polsce 2023

Premiera badania kondycji rynku content marketingu w Polsce 2023

Content marketing, badany w Polsce zaledwie od kilku lat, nieustannie zdobywa coraz więcej zwolenników, przekształcając się w istotny element strategii firm. Trzeci z kolei raport Stowarzyszenia Content Marketing Polska rzuca światło na dynamikę tego sektora, jego rosnący potencjał, ale także wyzwania, przed którymi stoi. Już 60% firm deklaruje, że wdrożyło strategię contentmarketingową, ale jednocześnie 57% przyznaje, że nie ma narzędzi do mierzenia jej efektywności. Czy zatem rosnąca inwestycja w content marketing idzie w parze z jego profesjonalizacją? Partnerami badania byli: IAB Polska, SAR, IAA, BCC, SocialPress.