digitalSCOPE – mobilna rewolucja w regionie CEE

02/12/2016

Zapraszamy do pobrania raportu digitalSCOPE 2014,

W ostatnim kwartale 2014 IAB Polska podjęło się koordynacji projektu badawczego w 8 krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. W ramach badania zrealizowano ponad 22 tysiące wywiadów z użytkownikami sieci, aby przyjrzeć się bliżej sposobom, w jakie konsumowane są tradycyjne i elektroniczne media. Wyniki badania ukazują dominującą rolę internetu oraz rosnącą rolę usług mobilnych w konsumpcji sieci, a także kluczową rolę tego medium w procesie zakupowym.

Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska – we współpracy z innymi lokalnymi biurami w regionie (Bułgaria, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Turcja), instytutami badawczymi oraz licznym gronem firm członkowskich – w ostatnich miesiącach ubiegłego roku przeprowadził badanie na próbach internautów reprezentatywnych w badanych krajach ze względu na płeć, wiek oraz częstotliwość korzystania z sieci. Dzięki wykorzystaniu przestrzeni reklamowej partnerów badania w badaniu udało się osiągnąć duży zasięg, który w zależności od rynku wahał się między 71-100% w populacji internautów w wieku powyżej 15 lat. W Polsce pomiar badawczy zrealizowały: Ośrodek Przetwarzania Informacji oraz Polskie Badania Internetu, zaś partnerami medialnymi byli: Ad!vice, GG Network, Goldbach Audience, Grupa WP, Interia oraz Onet.

Z badania wynika, że internet jest medium, które charakteryzuje się największą intensywności wykorzystania, a smartfony przegoniły zasięgiem (69%) komputery przenośne ¬(63%), podczas gdy tradycyjne PC tracą na znaczeniu i obecnie są wykorzystywane przez 45% internautów. Wyniki polskiego rynku nie odbiegają znacznie od rezultatów zaobserwowanych w regionie. Można więc śmiało mówić, że Polska, jak również region, wkracza w pełni w erę mobilnej rewolucji, a przenośne urządzenia zdominowały dostęp do sieci.

Do kolejnych ważnych obserwacji należy wysoki poziom multi-screeningu, mający coraz większy wpływ na tzw. konsumencką podróż, a także ogromna rola internetu jako źródła wiedzy w procesie zakupowym.

Przedstawione w badaniu wyniki dotyczące rynku polskiego wskazują, że przy planowaniu skutecznej komunikacji dotyczącej produktu, marketerzy powinni zadbać o pełne wykorzystanie potencjału drzemiącego online, zwłaszcza w urządzeniach mobilnych.

Premiera pełnego raportu digitalSCOPE, prezentującego wyniki badania we wszystkich ośmiu krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej objętych projektem, odbędzie się 21 maja br. w Berlinie, podczas organizowanej przez IAB Europe konferencji Interact Congress 2015.

Jeżeli chcesz otrzymywać publikacje IAB Polska jako pierwszy zapisz się do naszej bazy mailingowej

Informacja o przetwarzaniu danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska z siedzibą w Warszawie, ul. Puławska 39/77. Przetwarzamy Twoje dane osobowe w celu wysyłania Ci informacji o nowościach, aktualnych promocjach i ofertach branżowych za pomocą poczty elektronicznej. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia, lub ograniczenia ich przetwarzania, prawo przenoszenia danych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdują się TUTAJ.

TAGI : 2015 | badania

Czytaj także