Sąd Gospodarczy Belgii zawiesza ocenę decyzji APD dotyczącej planu działania IAB Europe w oczekiwaniu na odpowiedzi od TSUE

09/13/2023
Informujemy, że następstwie odwołania IAB Europe od decyzji belgijskiego organu ochrony danych (APD) o zatwierdzeniu planu działania dot. TCF, belgijski Sąd Gospodarczy wydał orzeczenie tymczasowe i zawiesił ocenę decyzji zatwierdzającej w oczekiwaniu na odpowiedzi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

APD niespodziewanie zdecydował o zatwierdzeniu planu działania IAB Europe w styczniu 2023 r., zgodnie z ich decyzją z lutego 2022 r., pomimo tymczasowego wyroku Sądu Gospodarczego z września 2022 r., który skierował pytania do TSUE w celu uzyskania wyroku wstępnego i stwierdził, że APD naruszyło swój obowiązek należytej staranności.

Aby zapobiec wyprzedzeniu skierowania sprawy do TSUE przez APD oraz zapewnić, że przyszłe wersje TCF będą trwałe i zgodne z interpretacjami GDPR na szczeblu unijnym, IAB Europe złożyło drugie odwołanie, tym razem od decyzji APD o zatwierdzeniu planu działania IAB Europe.

Wyrok Sądu Gospodarczego pokazuje, że ta decyzja o zatwierdzeniu (i egzekucji) podjęta przez APD była zbyt pochopna, ponieważ belgijski Sąd Gospodarczy wyraźnie wskazał, że odpowiedzi, które zostaną dostarczone przez TSUE, będą miały wpływ na legalność decyzji APD o zatwierdzeniu planu działania.

Ten wyrok pozwoli zatem na spokojne zakończenie pozostałych postępowań prawnych i eliminuje ryzyko wprowadzenia zmian do TCF, które ostatecznie mogą zostać uznane przez TSUE za nieodpowiednie i cofnięte.

Czytaj także

Short social video. Nowa publikacja IAB Polska

Short social video. Nowa publikacja IAB Polska

Zapraszamy do pobrania poradnika Short social video przygotowanego przez ekspertów z Grupy Roboczej Social Media IAB Polska. Publikacja zawiera praktyczne porady dotyczące tworzenia tej formy wideo, jej miejsca w strategii mediowej marek, wskaźników efektywnosći oraz aspektów prawnych. W publikacji znajdziemy także szereg case studies oraz komentarze i porady ekspertów.

Patronat IAB Polska: AI Create Warsaw: AI & Creativity

Patronat IAB Polska: AI Create Warsaw: AI & Creativity

AI CREATE to globalna inicjatywa profesjonalistów z całego świata. Została stworzona przez weteranów branży kreatywnej, eventowej oraz produkcyjnej z Hiszpanii i Singapuru. Edycja warszawska zaplanowane na 16 maja posiada patronat honorowy IAB Polska.