Sąd Gospodarczy Belgii zawiesza ocenę decyzji APD dotyczącej planu działania IAB Europe w oczekiwaniu na odpowiedzi od TSUE

09/13/2023
Informujemy, że następstwie odwołania IAB Europe od decyzji belgijskiego organu ochrony danych (APD) o zatwierdzeniu planu działania dot. TCF, belgijski Sąd Gospodarczy wydał orzeczenie tymczasowe i zawiesił ocenę decyzji zatwierdzającej w oczekiwaniu na odpowiedzi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

APD niespodziewanie zdecydował o zatwierdzeniu planu działania IAB Europe w styczniu 2023 r., zgodnie z ich decyzją z lutego 2022 r., pomimo tymczasowego wyroku Sądu Gospodarczego z września 2022 r., który skierował pytania do TSUE w celu uzyskania wyroku wstępnego i stwierdził, że APD naruszyło swój obowiązek należytej staranności.

Aby zapobiec wyprzedzeniu skierowania sprawy do TSUE przez APD oraz zapewnić, że przyszłe wersje TCF będą trwałe i zgodne z interpretacjami GDPR na szczeblu unijnym, IAB Europe złożyło drugie odwołanie, tym razem od decyzji APD o zatwierdzeniu planu działania IAB Europe.

Wyrok Sądu Gospodarczego pokazuje, że ta decyzja o zatwierdzeniu (i egzekucji) podjęta przez APD była zbyt pochopna, ponieważ belgijski Sąd Gospodarczy wyraźnie wskazał, że odpowiedzi, które zostaną dostarczone przez TSUE, będą miały wpływ na legalność decyzji APD o zatwierdzeniu planu działania.

Ten wyrok pozwoli zatem na spokojne zakończenie pozostałych postępowań prawnych i eliminuje ryzyko wprowadzenia zmian do TCF, które ostatecznie mogą zostać uznane przez TSUE za nieodpowiednie i cofnięte.

Czytaj także

Patronat: WE ARE GAMERS – gaming marketing w praktyce; konferencja tematyczna stacjonarnie w Warszawie

Patronat: WE ARE GAMERS – gaming marketing w praktyce; konferencja tematyczna stacjonarnie w Warszawie

Gaming to mainstream, to nie opinia a fakt. Najnowsze dane potwierdzają rosnące zainteresowanie grami wśród osób praktycznie w każdym wieku; 65% Polaków powyżej 16. roku życia gra w gry przynajmniej raz w tygodniu, a 88% dzieci w przedziale wiekowym 9-15 gra lub ogląda gry wideo. Gaming staje się strategicznym kanałem komunikacji dla marek. IAB Polska jest patronem honorowym wydarzenia.

79% internautów kupuje online. Raport „E-commerce w Polsce 2023” już dostępny

79% internautów kupuje online. Raport „E-commerce w Polsce 2023” już dostępny

Odsetek polskich internautów, którzy kupują online rośnie – obecnie wynosi on 79%. Na polskich stronach zakupy robi 75%, a na zagranicznych – 30%. Po raz pierwszy autorzy raportu przyjrzeli się również zjawisku social-commerce. Jak wynika z danych, za pośrednictwem social mediów kupuje na razie jedynie 19%, nie jest to więc wciąż bardzo popularna forma zakupów. Partnerami merytorycznymi wydania są Polskie Badania Internetu oraz Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.

Premiera badania kondycji rynku content marketingu w Polsce 2023

Premiera badania kondycji rynku content marketingu w Polsce 2023

Content marketing, badany w Polsce zaledwie od kilku lat, nieustannie zdobywa coraz więcej zwolenników, przekształcając się w istotny element strategii firm. Trzeci z kolei raport Stowarzyszenia Content Marketing Polska rzuca światło na dynamikę tego sektora, jego rosnący potencjał, ale także wyzwania, przed którymi stoi. Już 60% firm deklaruje, że wdrożyło strategię contentmarketingową, ale jednocześnie 57% przyznaje, że nie ma narzędzi do mierzenia jej efektywności. Czy zatem rosnąca inwestycja w content marketing idzie w parze z jego profesjonalizacją? Partnerami badania byli: IAB Polska, SAR, IAA, BCC, SocialPress.