Rozdzielenie Grupy Roboczej Audiowideo. Powstała nowa Grupa Robocza

03/04/2022
W związku z dynamicznym rozwojem rynku, zasadnym stało się rozdzielenie Grupy Audiowideo i powołanie oddzielnych Grup Roboczych poświęconych audio oraz wideo.

– Wyodrębnienie dedykowanych Grup Roboczych – Wideo oraz Audio to naturalna ewolucja. Patrząc na cały ekosystem internetu widzimy przede wszystkim duże wzrosty popularności oraz inwestycji w każdym z tych segmentów. Głównie dotyczy to audio, które zawsze było w cieniu wideo, ale od paru lat bardzo dynamicznie się rozwija. Obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania (np. podcastami). W rezultacie, wideo oraz audio stały się na tyle niezależne i silne na rynku, że każdy z nich zaczyna mieć swoje własne cele i potrzeby, które różnią się między sobą. Segment audio potrzebuje większej promocji, edukacji, bo nadal jest w fazie ogromnego wzrostu. Wideo z kolei jest obszarem, który ma już ugruntowaną pozycję na rynku, którą zbudował na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Jest w fazie dojrzewania, niemniej cały czas się rozwija. Przed nami wiele pracy, a tematyka dotycząca streamingu, oglądalności wideo w Internecie, ConnectedTV czy addressable tv wydają się głównymi kierunkami działań w najbliższym czasie dla grupy Wideo. – komentuje Michał Buszko, szef Grupy Roboczej Wideo przy IAB Polska, Nielsen.

 

– Obserwujemy rosnące zainteresowanie użytkowników rynkiem audio. Według badania Mediapanel w styczniu tego roku strony i aplikacje z audio (radia internetowe, serwisy streamingowe, serwisy z audiobookami) odwiedziło ponad 16 mln RU. Powstają nowe projekty internetowe (Radio RMF24, Radio Nowy Świat, Radio 357 itp.), rośnie zainteresowanie podcastami. Zmianie ulega również model zakupu reklamy audio. Reklamodawcy mogą kupować reklamę w modelu programatycznym, który do tej pory był zarezerwowany dla reklamy display i wideo.  To wszystko stało się naturalnym bodźcem skłaniającym nas do powołania Grupy Roboczej, która zajmie się w ramach IAB Polska tą częścią rynku. Jej głównym celem jest edukacja rynku w zakresie reklamy audio online. Przedmiotem naszych zainteresowań są radia internetowe, serwisy streamingowe, podcasty oraz technologia umożliwiająca monetyzację contentu audio. Chcemy dostarczać wiedzę nt. użytkowników tego rynku oraz motywować marki inwestujące w tę formę reklamy. Planujemy liczne publikacje, webinary, konferencje, które w dłuższej perspektywie spopularyzują audio online zarówno wśród użytkowników, jak i reklamodawców.- mówi Adam Pachla Szef Grupy Roboczej Audio przy IAB Polska, Grupa RMF.

Grupa  Robocza Audio powstała w 2022 roku w wyniku wyodrębnienia z wcześniej istniejącej już Grupy Audiowideo.  Grupę tworzą przedstawiciele wydawców radiowych, portali, domów mediowych oraz eksperci zajmujący się rozwojem rynku audio w internecie. Głównym celem Grupy jest edukacja rynku w zakresie reklamy audio online.  Przedmiotem naszych zainteresowań są radia internetowe, serwisy streamingowe, podcasty oraz technologia umożliwiająca monetyzację contentu audio. Chcemy dostarczać wiedzę nt. użytkowników tego rynku oraz motywacji marek inwestujących w tą formę reklamy. Szefem Grupy jest Adam Pachla, Grupa RMF, a zastępczynią Izabella Mazur-Cieślar, Grupa RMF.

Grupa Robocza Wideo powstała działa od 2010 roku, wcześniej koncentrując się nie tylko na sprawach związanych z wideo online, ale także audiowideo. Głównym celem grupy jest szerzenie wiedzy na temat online wideo – samego w sobie, a także z perspektywy całego ekosystemu wideo. Poruszamy wiele wątków (Connected TV, oglądalność online wideo, badania efektywności etc.) i najważniejsza dla nas jest edukacja – rynku, ale także w ramach grupy dzięki wspólnym dyskusjach i poruszanych tematy w grupie. W tym celu także współpracujemy z IAB Europe. Szefem grupy jest Michał Buszko, Nielsen, zastępcami zaś są: Małgorzata Madej, TVP i Jarosław Rawicki, Cyfrowy Polsat.

Czytaj więcej o Grupach Roboczych IAB Polska >

Czytaj także

Social Media 2023 – pierwsza edycja raportu Gemius, PBI i IAB Polska już dostępna

Social Media 2023 – pierwsza edycja raportu Gemius, PBI i IAB Polska już dostępna

Charakterystyka użytkowników polskich platform social mediowych, wnikliwy opis najważniejszych graczy oraz przegląd rynku reklamowego mediów społecznościowych. Do rąk czytelników trafiła właśnie pierwsza edycja raportu Social Media 2023, powstałego na bazie danych z badań gemiusAdReal oraz Mediapanel. Raport, który w przekrojowy sposób opisuje polskie social media, jest wynikiem współpracy firmy Gemius z Polskimi Badaniami Internetu oraz Grupą Roboczą Social Media przy IAB Polska. 

Raport Strategiczny Internet 2022/2023

Raport Strategiczny Internet 2022/2023

W 2022 roku wartość rynku reklamowego online wzrosła o przeszło 615 mln zł, co przełożyło się na dynamikę wzrostu sięgającą 10%. Tym samym rynek osiągnął wartość ponad 6,8 mld zł (badanie IAB Polska/PwC AdEx). Podsumowanie tego roku, analizy ekspertów oraz prognozy dotyczące dynamicznego rozwoju branży internetowej kompleksowo przedstawia najnowszy Raport Strategiczny Internet 2022/2023, wydany przez IAB Polska.