Rozdzielenie Grupy Roboczej Audiowideo. Powstała nowa Grupa Robocza

03/04/2022
W związku z dynamicznym rozwojem rynku, zasadnym stało się rozdzielenie Grupy Audiowideo i powołanie oddzielnych Grup Roboczych poświęconych audio oraz wideo.

– Wyodrębnienie dedykowanych Grup Roboczych – Wideo oraz Audio to naturalna ewolucja. Patrząc na cały ekosystem internetu widzimy przede wszystkim duże wzrosty popularności oraz inwestycji w każdym z tych segmentów. Głównie dotyczy to audio, które zawsze było w cieniu wideo, ale od paru lat bardzo dynamicznie się rozwija. Obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania (np. podcastami). W rezultacie, wideo oraz audio stały się na tyle niezależne i silne na rynku, że każdy z nich zaczyna mieć swoje własne cele i potrzeby, które różnią się między sobą. Segment audio potrzebuje większej promocji, edukacji, bo nadal jest w fazie ogromnego wzrostu. Wideo z kolei jest obszarem, który ma już ugruntowaną pozycję na rynku, którą zbudował na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Jest w fazie dojrzewania, niemniej cały czas się rozwija. Przed nami wiele pracy, a tematyka dotycząca streamingu, oglądalności wideo w Internecie, ConnectedTV czy addressable tv wydają się głównymi kierunkami działań w najbliższym czasie dla grupy Wideo. – komentuje Michał Buszko, szef Grupy Roboczej Wideo przy IAB Polska, Nielsen.

 

– Obserwujemy rosnące zainteresowanie użytkowników rynkiem audio. Według badania Mediapanel w styczniu tego roku strony i aplikacje z audio (radia internetowe, serwisy streamingowe, serwisy z audiobookami) odwiedziło ponad 16 mln RU. Powstają nowe projekty internetowe (Radio RMF24, Radio Nowy Świat, Radio 357 itp.), rośnie zainteresowanie podcastami. Zmianie ulega również model zakupu reklamy audio. Reklamodawcy mogą kupować reklamę w modelu programatycznym, który do tej pory był zarezerwowany dla reklamy display i wideo.  To wszystko stało się naturalnym bodźcem skłaniającym nas do powołania Grupy Roboczej, która zajmie się w ramach IAB Polska tą częścią rynku. Jej głównym celem jest edukacja rynku w zakresie reklamy audio online. Przedmiotem naszych zainteresowań są radia internetowe, serwisy streamingowe, podcasty oraz technologia umożliwiająca monetyzację contentu audio. Chcemy dostarczać wiedzę nt. użytkowników tego rynku oraz motywować marki inwestujące w tę formę reklamy. Planujemy liczne publikacje, webinary, konferencje, które w dłuższej perspektywie spopularyzują audio online zarówno wśród użytkowników, jak i reklamodawców.- mówi Adam Pachla Szef Grupy Roboczej Audio przy IAB Polska, Grupa RMF.

Grupa  Robocza Audio powstała w 2022 roku w wyniku wyodrębnienia z wcześniej istniejącej już Grupy Audiowideo.  Grupę tworzą przedstawiciele wydawców radiowych, portali, domów mediowych oraz eksperci zajmujący się rozwojem rynku audio w internecie. Głównym celem Grupy jest edukacja rynku w zakresie reklamy audio online.  Przedmiotem naszych zainteresowań są radia internetowe, serwisy streamingowe, podcasty oraz technologia umożliwiająca monetyzację contentu audio. Chcemy dostarczać wiedzę nt. użytkowników tego rynku oraz motywacji marek inwestujących w tą formę reklamy. Szefem Grupy jest Adam Pachla, Grupa RMF, a zastępczynią Izabella Mazur-Cieślar, Grupa RMF.

Grupa Robocza Wideo powstała działa od 2010 roku, wcześniej koncentrując się nie tylko na sprawach związanych z wideo online, ale także audiowideo. Głównym celem grupy jest szerzenie wiedzy na temat online wideo – samego w sobie, a także z perspektywy całego ekosystemu wideo. Poruszamy wiele wątków (Connected TV, oglądalność online wideo, badania efektywności etc.) i najważniejsza dla nas jest edukacja – rynku, ale także w ramach grupy dzięki wspólnym dyskusjach i poruszanych tematy w grupie. W tym celu także współpracujemy z IAB Europe. Szefem grupy jest Michał Buszko, Nielsen, zastępcami zaś są: Małgorzata Madej, TVP i Jarosław Rawicki, Cyfrowy Polsat.

Czytaj więcej o Grupach Roboczych IAB Polska >

Czytaj także

Patronat IAB Polska: Orion Woman 14 czerwca w Warszawie

Patronat IAB Polska: Orion Woman 14 czerwca w Warszawie

14 czerwca 2024 roku we wnętrzach Galerii Domu Artysty Plastyka w Warszawie, odbędzie się trzecia edycja Orion Woman. Wydarzenie zgromadzi ekspertki z digital marketingu, które podzielą się swoimi strategiami na skuteczne kreowanie i promowanie marki osobistej. To niepowtarzalna okazja, aby nauczyć się od liderów branży, jak wzmacniać swoją widoczność i budować trwałe relacje w świecie biznesu.

Raport Strategiczny Internet 2023/2024 IAB Polska już dostępny

Raport Strategiczny Internet 2023/2024 IAB Polska już dostępny

W roku 2023 rynek reklamy cyfrowej w Polsce przyspieszył tempo
rozwojowe w porównaniu do roku wcześniejszego, a jego wartość
zwiększyła się o ponad 870 mln zł, osiągając poziom prawie 7,8 mld zł.
Internet wciąż jest kluczowym motorem napędowym rynku mediów
odpowiadającym w roku 2023 za ponad dwie trzecie wzrostu całego
segmentu komunikacji.

Short social video. Nowa publikacja IAB Polska

Short social video. Nowa publikacja IAB Polska

Zapraszamy do pobrania poradnika Short social video przygotowanego przez ekspertów z Grupy Roboczej Social Media IAB Polska. Publikacja zawiera praktyczne porady dotyczące tworzenia tej formy wideo, jej miejsca w strategii mediowej marek, wskaźników efektywnosći oraz aspektów prawnych. W publikacji znajdziemy także szereg case studies oraz komentarze i porady ekspertów.