IAB Europe, wiodące europejskie stowarzyszenie branży reklamy cyfrowej i ekosystemu marketingowego, opublikowało dziś wyniki nowego badania, w którym zapytano reklamodawców o ich obawy związane z jakością reklamy cyfrowej oraz o ich stosunek do standardów branżowych i różnych rodzajów powierzchni reklamowych.
Badanie, opracowane przez krajowe IAB w ramach europejskiej Grupy Roboczej ds. Jakości w IAB Europe, wykazało, że rola standardów branżowych, takich jak IAB UK Gold Standard, Digital Ad Trust we Francji czy QUALID IAB Polska, jest kluczowa. 84% badanych reklamodawców twierdzi, że są gotowi zapłacić wyższą cenę za reklamę w jakościowym i zaufanym środowisku mediowym, a aż 92% woli wydać swój budżet reklamowy u dostawców, którzy przestrzegają standardów branżowych. Dodatkowo 73% badanych deklaruje, że sprawdza przed zainwestowaniem budżetu reklamowego, czy właściciele mediów lub dostawcy przestrzegają standardów branżowych. Tylko dla 19% reklamodawców, którzy wzięli udział w badaniu, standardy branżowe nie mają znaczenia. Wśród badanych z rynków z krajowym standardem jakości odsetek ten wynosi tylko 6%.
W Europie podejmuje się ogromną liczbę działań w celu poprawy i utrzymania standardów jakości w reklamie cyfrowej, jak wynika z IAB Europe Quality Initiatives Navigator. W 2017 roku IAB UK stworzyło Gold Standard, aby rozwiązać problemy związane z jakością. Dziś krajowe standardy lub programy jakości obecne są już na siedmiu europejskich rynkach. Wyniki badania sugerują, że pomagają one zwiększyć świadomość zagadnień związanych z jakością, takich jak brand safety czy ad fraud. U reklamodawców z rynków z krajowym standardem jakości jest ona większa niż tych z rynków bez standardów.
Badanie wykazało również, że w odniesieniu do kluczowych zagadnień związanych z jakością przy zakupie reklamy cyfrowej to viewability i brandy safety są uważane za największe problemy dla reklamodawców i agencji. 89% badanych wskazuje na „zaniepokojenie” lub „duże zaniepokojenie” kwestiami związanymi z viewability, a jeśli chodzi o brand safety, tak samo uważa 79% z nich.
W badaniu zapytano również o obszary, które najbardziej potrzebują rozwoju standardów branżowych. Respondenci na pierwszym miejscu wskazali CTV, a tuż za nim Audio i DOOH.
Marie-Clare Puffett, Senior Manager, Marketing & Industry Programmes, IAB Europe, mówi: “Wyniki naszego badania dają pewność krajowym IAB, które już mają standardy jakości, i tym, które są w trakcie ich tworzenia, że kupujący cenią te standardy przy wydawaniu swoich budżetów w ekosystemie reklamowym. Praca naszej europejskiej Grupy Roboczej ds. Jakości pozwala ujednolicać te standardy, tak aby firmy międzynarodowe nie musiały stosować się do wielu różnych norm w całej Europie.”
Tim Elkington, Chief Digital Officer, IAB UK uważa: “Fakt, że 92% reklamodawców i agencji woli wydawać swój budżet u dostawców, którzy przestrzegają standardów branżowych, podkreśla kluczowe znaczenie tworzenia wspólnych standardów na poziomie krajowym – takich jak Gold Standard w Wielkiej Brytanii – a także budowania spójności standardów między różnymi rynkami. Wzmocnienie współpracy pomiędzy krajowymi IAB może odegrać tutaj istotną rolę, ułatwiając naszym członkom poruszanie się w ekosystemie i przestrzeganie najlepszych praktyk w zakresie reklamy cyfrowej zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.”
Włodzimierz Schmidt, prezes zarządu IAB Polska i IAB Europe, komentuje znaczenie krajowego standardu jakości na szybko rozwijającym się rynku: “W 2021 roku reklama cyfrowa stanowiła połowę wszystkich wydatków na reklamę w Polsce, co oznacza, że Polska zrównała się z bardziej dojrzałymi rynkami pod względem wydatków na reklamę cyfrową. Mając to na uwadze, jako branża musimy bardziej niż kiedykolwiek skupić nasze wysiłki na walce z cyberprzestępczością i ad fraudami. Idąc za przykładem najbardziej zaawansowanych rynków w Europie Zachodniej i USA, IAB Polska powołało do życia Program QUALID, którego celem jest rozwijanie, gromadzenie i promowanie pozytywnych i skutecznych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy jakości reklamy cyfrowej w Polsce.”
Wyniki badania dostępne są TUTAJ.
Informacja prasowa w języku angielskim dostępna TUTAJ.
Uwagi:
- Rynki z krajowym programem jakości reklamy cyfrowej- Wielka Brytania, Francja, Polska, Niemcy, Szwecja, Irlandia, Włochy.
- Rynki bez programu jakości reklamy cyfrowej – Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Grecja, Węgry, Macedonia, Holandia, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwajcaria, Turcja, Ukraina
Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt:
- Lauren Wakefield, IAB Europe (wakefield@iabeurope.eu / +44 7828 514 193)
- Marie-Clare Puffett, IAB Europe (puffett@iabeurope.eu / +44 7973 836 917)