Patronat IAB Polska: SAP Customer Experience Day

04/25/2019
30 maja w Warszawie odbędzie się konferencja SAP Customer Experience Day. IAB Polska objęło patronat nad wydarzeniem.

30 maja w Warszawie odbędzie się konferencja „SAP Customer Experience Day – Biznes w czasach, gdy doświadczenie klienta decyduje o wszystkim”, której program został poświęcony tematyce budowania i utrzymania wartościowych relacji, zaufania oraz lojalności klienta. IAB Polska jest objęło patronat nad wydarzeniem, poświadczający jego jakość merytoryczną.

Czy faktycznie rozumiesz i umiesz przewidzieć oczekiwania każdego z nich? Czy jesteś w stanie natychmiast i w odpowiedni sposób reagować na ich indywidualne potrzeby? W stale zmieniającej się e-rzeczywistości, rosnące wymagania konsumentów wymagają od nas ciągłych zmian.

W tym roku program spotkania zostanie oparty na kompletnej ścieżce zakupowej przykładowego polskiego klienta. Organizatorzy zaprezentują w jaki sposób rozwiązania SAP Customer Experience wspierają wszystkie etapy współpracy z klientami oraz jak wspierają i motywują pracowników do nieustannego zapewniania im najlepszych doświadczeń.
Przedstawią również kilka praktycznych przykładów wdrożeń SAP C/4 HANA u klientów, którzy wiedzą, że Customer Experience to absolutnie kluczowy element strategii każdej firmy – niezależnie od branży.

Dołącz do wydarzenia i sprawdź jak SAP C/4 HANA pomaga sprostać wyzwaniom ery doświadczeń klienta.

Na wydarzenie obowiązuje rejestracja przez stronę: https://events.sap.com/pl/cx-day-2019/pl/home

Czytaj także

Patronat: WE ARE GAMERS – gaming marketing w praktyce; konferencja tematyczna stacjonarnie w Warszawie

Patronat: WE ARE GAMERS – gaming marketing w praktyce; konferencja tematyczna stacjonarnie w Warszawie

Gaming to mainstream, to nie opinia a fakt. Najnowsze dane potwierdzają rosnące zainteresowanie grami wśród osób praktycznie w każdym wieku; 65% Polaków powyżej 16. roku życia gra w gry przynajmniej raz w tygodniu, a 88% dzieci w przedziale wiekowym 9-15 gra lub ogląda gry wideo. Gaming staje się strategicznym kanałem komunikacji dla marek. IAB Polska jest patronem honorowym wydarzenia.

79% internautów kupuje online. Raport „E-commerce w Polsce 2023” już dostępny

79% internautów kupuje online. Raport „E-commerce w Polsce 2023” już dostępny

Odsetek polskich internautów, którzy kupują online rośnie – obecnie wynosi on 79%. Na polskich stronach zakupy robi 75%, a na zagranicznych – 30%. Po raz pierwszy autorzy raportu przyjrzeli się również zjawisku social-commerce. Jak wynika z danych, za pośrednictwem social mediów kupuje na razie jedynie 19%, nie jest to więc wciąż bardzo popularna forma zakupów. Partnerami merytorycznymi wydania są Polskie Badania Internetu oraz Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.

Premiera badania kondycji rynku content marketingu w Polsce 2023

Premiera badania kondycji rynku content marketingu w Polsce 2023

Content marketing, badany w Polsce zaledwie od kilku lat, nieustannie zdobywa coraz więcej zwolenników, przekształcając się w istotny element strategii firm. Trzeci z kolei raport Stowarzyszenia Content Marketing Polska rzuca światło na dynamikę tego sektora, jego rosnący potencjał, ale także wyzwania, przed którymi stoi. Już 60% firm deklaruje, że wdrożyło strategię contentmarketingową, ale jednocześnie 57% przyznaje, że nie ma narzędzi do mierzenia jej efektywności. Czy zatem rosnąca inwestycja w content marketing idzie w parze z jego profesjonalizacją? Partnerami badania byli: IAB Polska, SAR, IAA, BCC, SocialPress.