Media społecznościowe w nowej rzeczywistości. Drugie wydanie “Przewodnika po Social Media w Polsce” już dostępne

06/20/2023
Ostatnie lata zmieniły media społecznościowe - to, jak z nich korzystamy i w jakim celu. Grupa Robocza Social Media działająca przy IAB Polska stworzyła nowe wydanie “Przewodnika Po Social Media W Polsce”, w którym przedstawia media społecznościowe w zmienionej, nowej rzeczywistości. Na blisko 150 stronach zawarto przegląd najważniejszych serwisów społecznościowych oraz najważniejsze zagadnienia związane z demografią, metaverse, czy rozszerzoną rzeczywistością. Publikacja dedykowana jest specjalistom z różnorodnych dziedzin marketingu i dostępna jest bezpłatnie.

W ciągu ostatnich lat mieliśmy do czynienia z wydarzeniami, które nie tylko wpłynęły na nasze życie, ale także na obraz mediów społecznościowych oraz sposób, w jaki marki, organizacje i zwykli użytkownicy komunikują się w tych platformach. Pandemia COVID-19, wojna na Ukrainie, kryzys migracyjny, kryzys gospodarczy, globalna niepewność i rosnące ryzyko niestabilności – wszystkie te czynniki miały ogromny wpływ na dynamiczne zmiany w świecie mediów społecznościowych.

POBIERZ PUBLIKACJĘ

Nieważne, czy chodzi o wirtualne byty w światach Metawersum czy krótkie tekstowe komunikaty, social media przestały być jedynie “zabawą” czy fanaberią. Stały się trwałym elementem krajobrazu mediów masowych, coraz bardziej dominującym. Na całym świecie obecnie dwie trzecie populacji korzysta z internetu, a w Polsce wskaźnik ten sięga niemal 90%. Ponadto, prawie 60% ludzi korzysta z mediów społecznościowych globalnie (w Polsce 93%). Komunikacja online, zwłaszcza bezpośrednie dotarcie do większości grup docelowych, odgrywa kluczową rolę, a media społecznościowe we wszystkich ich odcieniach są niezwykle wdzięcznym narzędziem w tym procesie.

Z ogromną satysfakcją oddajemy czytelnikom drugie wydanie Przewodnika po Social Media – uzupełnione i zaktualizowane, choć wiedza o mediach społecznościowych zmienia się niezwykle dynamicznie i nawet najlepszy przewodnik nie zastąpi bieżącej edukacji i trzymania ręki na pulsie. Grono ekspertek i ekspertów Grupy Roboczej Social Media przy IAB Polska zgromadziło praktyczne informacje i porady, które – mam nadzieję – będą przydatne wszystkim osobom prowadzącym działania komunikacyjne – zarówno paid, jak i organiczne. Dołożyliśmy starań, aby wiedza ta obejmowała zarówno platformy wiodące, liderów rynku, jak i wschodzących graczy czy alternatywy dla korporacyjnych serwisów. Mam nadzieję, że drugie wydanie Przewodnika okaże się pomocne i przydatne, a także inspirujące do dalszego pogłębiania wiedzy – komentuje wydanie publikacji Adam Kaliszewski, Szef Grupy Roboczej Social Media IAB Polska

W drugim wydaniu “Przewodnika po Social Media w Polsce” członkowie naszej Grupy Roboczej Social Media poświęcają także uwagę na rozwój TikToka, który okazał się prawdziwym gamechangerem na arenie social mediowej. Dokładnie omówione zostały niuanse tego serwisu, który w pierwszym wydaniu prezentowany był jako poważny, ale wciąż nowy zawodnik. Ponadto, biorąc pod uwagę zmiany właścicielskie Twittera, autorzy publikacji stawiają przed marketerami i użytkownikami wiele pytań, na które wciąż nie mamy odpowiedzi.

Ciekawym zjawiskiem jest również rosnąca popularność sieci społecznościowych zdecentralizowanych i sfederowanych (Fediwersum), które sięgają do korzeni internetowych społeczności. Migracja z terenów Ukrainy przyczyniła się także do wzrostu zainteresowania Telegramem i innymi platformami często kojarzonymi z rynkami wschodniej Europy. Warto zauważyć, że niektóre firmy widzą alternatywę w serwisach o rodowodzie dalekowschodnim, które mogą stanowić interesującą opcję ekspansji na tamtejszych rynkach.

“Przewodnik po Social Media w Polsce” jest dedykowany osobom zajmującym się tworzeniem treści, reklamą, public relations i marketingiem, przedstawicielom mediów oraz wszystkim zainteresowanym aktualnym stanem i trendami w polskim świecie mediów społecznościowych.

Ogromnym walorem tej publikacji jest to, że tworzyły ją osoby o bardzo różnym doświadczeniu i perspektywie (marketerzy, pracownicy agencji komunikacyjnych, social mediowych, PR-owych i mediowych) i to właśnie te różne spojrzenia na media społecznościowe pozwoliły na stworzenie tak kompleksowej i ciekawej ich charakterystyki – zachęca do pobrania Przewodnika Adam Kręgielewski, wiceszef Grupy Roboczej Social Media.

W Przewodniku, obejmującym prawie 150 stron, dokonano przeglądu kluczowych platform społecznościowych oraz omówiono istotne kwestie związane m. in. z demografią, metaverse oraz rozszerzoną rzeczywistością. Publikacja dostępna jest bezpłatnie w postaci pliku PDF. Aby ją pobrać kliknij link poniżej:

POBIERZ PUBLIKACJĘ

Czytaj także

Patronat: WE ARE GAMERS – gaming marketing w praktyce; konferencja tematyczna stacjonarnie w Warszawie

Patronat: WE ARE GAMERS – gaming marketing w praktyce; konferencja tematyczna stacjonarnie w Warszawie

Gaming to mainstream, to nie opinia a fakt. Najnowsze dane potwierdzają rosnące zainteresowanie grami wśród osób praktycznie w każdym wieku; 65% Polaków powyżej 16. roku życia gra w gry przynajmniej raz w tygodniu, a 88% dzieci w przedziale wiekowym 9-15 gra lub ogląda gry wideo. Gaming staje się strategicznym kanałem komunikacji dla marek. IAB Polska jest patronem honorowym wydarzenia.

79% internautów kupuje online. Raport „E-commerce w Polsce 2023” już dostępny

79% internautów kupuje online. Raport „E-commerce w Polsce 2023” już dostępny

Odsetek polskich internautów, którzy kupują online rośnie – obecnie wynosi on 79%. Na polskich stronach zakupy robi 75%, a na zagranicznych – 30%. Po raz pierwszy autorzy raportu przyjrzeli się również zjawisku social-commerce. Jak wynika z danych, za pośrednictwem social mediów kupuje na razie jedynie 19%, nie jest to więc wciąż bardzo popularna forma zakupów. Partnerami merytorycznymi wydania są Polskie Badania Internetu oraz Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.

Premiera badania kondycji rynku content marketingu w Polsce 2023

Premiera badania kondycji rynku content marketingu w Polsce 2023

Content marketing, badany w Polsce zaledwie od kilku lat, nieustannie zdobywa coraz więcej zwolenników, przekształcając się w istotny element strategii firm. Trzeci z kolei raport Stowarzyszenia Content Marketing Polska rzuca światło na dynamikę tego sektora, jego rosnący potencjał, ale także wyzwania, przed którymi stoi. Już 60% firm deklaruje, że wdrożyło strategię contentmarketingową, ale jednocześnie 57% przyznaje, że nie ma narzędzi do mierzenia jej efektywności. Czy zatem rosnąca inwestycja w content marketing idzie w parze z jego profesjonalizacją? Partnerami badania byli: IAB Polska, SAR, IAA, BCC, SocialPress.