Casebook SEM #7: Semahead dla OKNOPLAST

03/12/2019
13 CASE STUDIES SEM to najnowsza publikacja IAB Polska, która jest zbiorem przykładowych realizacji optymalizacji marketingu w wyszukiwarkach.

Semahead
Dla: Oknoplast
Czas trwania: marzec-czerwiec 2017


 

Jak zbudować pozytywny wizerunek marki za pomocą kampanii w YouTube?

O KLIENCIE

OKNOPLAST to międzynarodowa firma, należąca do ścisłej czołówki producentów okien i drzwi z PVC w Europie. Firma prowadzi działalność na 13 rynkach: Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Polski, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Włoch i Węgier. W czerwcu 2013 roku firma ogłosiła utworzenie Grupy OKNOPLAST, w skład której wchodzą trzy firmy: OKNOPLAST, WnD i Aluhaus zapewniając jeszcze większe zróżnicowanie oferty produktowej i jej precyzyjne dopasowanie do potrzeb klientów.

OKNOPLAST działa w segmencie Premium. W portfolio firmy znajdują się okna i drzwi zewnętrzne PVC, rolety oraz szeroka gama dodatków i akcesoriów. Spółka uruchomiła również produkcję własnych pakietów szybowych. Jako jedna z nielicznych firm OKNOPLAST oferuje autorskie rozwiązania, dostępne wyłącznie pod własną marką. Produkty firmy charakteryzują się zaawansowanymi rozwiązaniami w dziedzinie energooszczędności oraz najwyższą precyzją i niepowtarzalną estetyką wykonania. Produkowane przez OKNOPLAST okna i drzwi spełniają najwyższe standardy jakości i ekologii.

OKNOPLAST jest posiadaczem licznych prestiżowych wyróżnień i nagród m.in. Złoty Champion Budowlana Marka Roku (2016), Najlepszy eksporter w konkursie Orły Eksportu Województwa Małopolskiego (2016), National Champion w konkursie European Awards (2014/2015), „Polska Firma – Międzynarodowy Czempion” (2013). Siedziba OKNOPLASTU zlokalizowana jest w Ochmanowie pod Krakowem. Aktualnie w firmie pracuje 1500 osób.

WYZWANIA KAMPANII

Z początkiem kwietnia 2017 roku OKNOPLAST rozpoczął nowy projekt jakim jest OKNOPLASTLAB. Jest to seria poradnikowych spotów, pokazujących użytkownikom wszystko, co powinni wiedzieć o oknach i wyjaśniających w prosty i rozrywkowy sposób niektóre trudniejsze zagadnienia, jak dźwiękoszczelność czy wydajność energetyczna.

Seria dziewięciu filmów* w lekki i przyjemny sposób przedstawia perypetie dwóch inżynierów, którzy odsłaniają przed odbiorcą aspekty związane z kupnem oraz wymianą okien jak również przekonują, że wybór okien nie jest trudny. Cykl filmów poradnikowych tłumaczy krok po na co zwrócić uwagę przy doborze okien, przedstawia parametry produktów, a także odpowiada na nawet najtrudniejsze pytania klientów, które bali się wcześniej zadać. Rozwinięciem filmów są przygotowane dedykowane podstrony na stronie www.oknoplast.com.pl na których klienci mogą znaleźć szczegółowe informacje na temat poruszanych w filmach zagadnień. Mając tak kreatywny projekt, stanęliśmy przed zadaniem jak najlepszego wypromowania filmów i dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Wyzwanie stanowiło utrzymanie niskiego kosztu obejrzenia (CPV), jednocześnie budując zasięg przy stosunkowo niskimi CPM. Dodatkowo chcieliśmy zaangażować użytkowników i osiągnąć wysoki wskaźnik treści obejrzanych w całości.

*Za kreację i produkcję serii filmów odpowiedzialna jest agencja GPD.

CELE

STRATEGIA

Kluczem do sukcesu była dobrze zaplanowana strategia podzielona na kilka etapów. Kampania OKNOPLAST LAB zaprojektowana była jako seria filmów promowanych za pomocą Video Ads i Discovery Ads, aby zwiększyć zainteresowanie użytkowników. W pierwszym etapie budowaliśmy świadomość marki i projektu OKNOPLAST LAB. Następnie promowaliśmy filmy edukacyjne tak kierując materiały, aby precyzyjnie dotrzeć do właściwych odbiorców. Kluczowym elementem strategii kampanii były listy remarketingowe, które rozbudowywaliśmy sukcesywnie dla każdego wideo. Następnie każda lista wykorzystywana była jako jedna z metod targetowania – taki zabieg przyczynił się do osiągnięcia imponujących wyników. Dodatkowo stworzyliśmy kampanię Discovery w modelu cenowym CPM skierowaną jedynie na stronę główną YouTube – reklama była emitowana wtedy, kiedy jednostka Masthead nie została wykupiona. Kampania ta znacznie zwiększyła widoczność całej marki OKNOPLAST LAB i obniżyła ogólny CPM.

REALIZACJA DZIAŁAŃ

W pierwszym etapie realizacji strategii realizowaliśmy kampanię za pomocą Bumper Ads wraz z 30 sekundowym teaserem, aby zainteresować użytkowników, zbierając jednocześnie listy remarketingowe. Łącznie te działania wygenerowały ponad 1 040 000 wyświetleń. Następnie rozpoczęliśmy emisję filmów edukacyjno-rozrywkowych. Pozwoliło nam to dotrzeć do znacznie szerszego grona odbiorców niż typowa grupa użytkowników w kategorii „Okna i drzwi”. Każdy film był promowany osobno za pomocą Video Ads skierowanych do niestandardowych odbiorców o podobnych zainteresowaniach (Custom Affinity audiences), tych o podobnych zainteresowaniach (Similar audiences) i odbiorców na rynku (In-market audiences).

Zastosowaliśmy również targetowanie kontekstowe, aby dotrzeć do użytkowników, którzy mogli nie zostać zidentyfikowani na podstawie ich zainteresowań. Jednocześnie, emitowaliśmy 30 sekundowy teaser, aby pozyskiwać nowych odbiorców. Osiągnęliśmy to tworząc i wykluczając listy remarketingowe użytkowników, którzy już co najmniej raz widzieli teaser. Później ta lista posłużyła za jeden ze sposobów kierowania, dostarczając wysokiej jakości ruch. Kampanie remarketingowe wideo osiągnęły średnio o 8% wyższy współczynnik obejrzeń przy tym samym koszcie CPV (0,04 zł). W kolejnym etapie emitowaliśmy reklamy Discovery, aby dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Reklama ta wyświetlana jedynie na stronie głównej YouTube, w dniach kiedy slot Masthead nie został kupiony i odpowiada za ponad 13 mln wyświetleń przy CPM na poziomie 1,05 zł. Kampania ta znacząco przyczyniła się do zwiększenia widoczności marki OKNOPLAST LAB, obniżając jednocześnie całkowity CPM kampanii do 6,30 zł, podczas gdy średnia dla reklam typu Video Ads wynosiłaby ponad 15 zł.

EFEKTY

Kampania odnosi ogromny sukces zarówno dla nas, jak i dla klienta.

Osiągając CPV na poziomie 0,04 zł, przekroczyliśmy początkowe założenia. Dzięki wykorzystaniu Bumper Ads obniżyliśmy średni CPM kampanii do 6,32 zł. Uzyskaliśmy oglądalność reklam na poziomie 38%, przy czym aż 30% obejrzeń zakończyło się pełnym obejrzeniem reklamy. Jednym z większych wyzwań w kampanii było zaangażowanie użytkowników, z czym poradziliśmy sobie dokładnie rozwijając bazę użytkowników film po filmie.

Stale rozwijamy kampanię starannie ją optymalizując i rozszerzając listy remarketingowe. Angażujące treści pomogły rozwijać grupę odbiorców, co świetnie obrazuje średni współczynnik oglądalności (Average percentage view).

Nasze wyjątkowe podejście do harmonogramu kampanii i strategii pomaga stale poprawiać wyniki z każdym nowym promowanym filmem. Wykorzystując mix różnych formatów reklamowych uzyskujemy niezwykle niski CPV, przy jednoczesnym zachowaniu niskiego CPM dla całej kampanii.

 


POBIERZ 13 CASE STUDIES SEM

Czytaj także

Short social video. Nowa publikacja IAB Polska

Short social video. Nowa publikacja IAB Polska

Zapraszamy do pobrania poradnika Short social video przygotowanego przez ekspertów z Grupy Roboczej Social Media IAB Polska. Publikacja zawiera praktyczne porady dotyczące tworzenia tej formy wideo, jej miejsca w strategii mediowej marek, wskaźników efektywnosći oraz aspektów prawnych. W publikacji znajdziemy także szereg case studies oraz komentarze i porady ekspertów.

Patronat IAB Polska: AI Create Warsaw: AI & Creativity

Patronat IAB Polska: AI Create Warsaw: AI & Creativity

AI CREATE to globalna inicjatywa profesjonalistów z całego świata. Została stworzona przez weteranów branży kreatywnej, eventowej oraz produkcyjnej z Hiszpanii i Singapuru. Edycja warszawska zaplanowane na 16 maja posiada patronat honorowy IAB Polska.